Списък за багаж за пътуване 

За всички, на които им се падна “пътуване” от новогодишната баница, споделяме най-основния списък за бързо събиране на багаж за пътуване. 

Многократно тестван и устойчив през годините, този списък ме е спасявал в не едно събиране на багаж в последния момент часове преди полет.

Може да свалете списъка директно от този бутон:

Или може да го използвате като образец и да модифицирате по желание от този линк, който изисква регистрация в Canva. 

списък за пътуване; багаж за пътуване

Списъкът ни е оптимизиран за пътуване със самолет и масово за пътуване само с ръчен багаж, т.е. малко е минималистичен. Пътуване с кола предлага пространство и много повече свобода на багажа, но дори тогава установявам, че малкото багаж олекотява цялото пътуване. 

А ето и малко съвети във връзка с багажа и историческите причини да се появят някои включвания в списъка:

Важни 

Освен че по принцип е хубаво да носите документа си за самоличност в страната, още по-наложително става, когато пресичате граница. Шенгенското пространство значително ще облекчи пътуването ни, но извън Шенген международния паспорт е основният необходим документ.

Дори да имате право да пътувате само с лична карта, моят съвет е винаги да имате план Б паспорт – приемете съвет от човек, изгубил личната си карта в Италия в навечерието на голям католически празник (т.е. посолствата не работеха). А и на летищата се минава много бързо и удобно с паспорт, когато има автоматизирани машини за проверка.

Истински необходима е шофьорската книжка, когато предвиждате пътуване с кола или ако предвиждате да наемете кола (рент-а-кар). Шофьорската книжка е документ за самоличност, но не и за пътуване. Само с нея не може да минавате граници (съвет от опит). 

Бонус съвет за рент-а-кара е да носите кредитната си карта, ако имате. Повечето компании изискват депозит за колата, ако не платите с кредитна карта, ако изобщо приемат дебитна карта, проверете изрично. 

В много случаи виза се купува при пристигане в страната, но някои държави изискват предварително закупуване – например през интернет. В такива случаи е важно да свалите документа на телефона си или да го принтирате, за да не сте зависими от наличието (или липсата на) интернет на границата.

Колко пари кеш в местна валута ще са ви необходими зависи много от дестинацията ви – развита ли е банковата система, в големи градове ли ще отседнете, ще се паникьоса ли банката ви като види транзакция от тази държава и др. Моето правило е винаги да имам кеш в местна валута поне колкото за един пълен ден престой. А ако ви предстои по-екзотична дестинация, предупредете банката си за предстоящото пътуване, за да избегнете нежелани блокирани карти.

Стандартните застраховки при пътуване включва медицински разходи, но и вреди от загуба на багаж, отложен полет, загуба на документи. Важно при застраховките е, че ако ви се наложи да ги използвате, следва да се обадите възможно най-скоро след застрахователното събитие. За това и винаги нося полицата физически в багажа си при пътуване. 

Европейската здравна карта е едно от малко споменаваните блага на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство. Издава се от НЗОК, обикновено чрез партнираща банка (през януари 2025 партньор е Първа Инвестиционна Банка). Картата е безплатна и валидна за една година. Дава право на носителя си да се ползва от същите права като здравноосигурено лице в държавата на пътуване. Наложи ми се в Гърция да потърся бърза помощ и това е документът, който ми потърсиха. След това всичко мина с минимална административна занимавка.

В чужбина нося лекарства не защото си мисля, че там нямат, но със сигурност не се казват по същия начин. Търговските наименования на едни и същи лекарствата са доста различни в държавите, оказва се. А и често се случва за общодостъпни лекарства в една държава да се изисква лекарско предписание в друга.

Дрехи

За съжаление още ни се случва да попаднем на място за настаняване без отопление или без адекватни завивки или в най-лошия случай – със занижена хигиена. Дори само заради тези опасения пижамата е в списъкът ми. 

Дали ви е нужен бански зависи от дестинацията, разбира се, но все пак достатъчно често ни се случват плажове, басейни или (както установихме с изненада, че ни чакат в Исландия) термални извори. Така че добавям един бански в списъка, опционално.

Дали за плаж или за по-спокойно шаване из някои съмнителни места за настаняване, пъхнете едни джапанки за всеки случай. 

Дори когато пише, че има хавлии, може да няма хавлии в мястото ви за настаняване,. Особено неприятно е когато се самонастанявате в 10 вечерта и няма на кого да се оплачете в късния час. Случвало ни се е достатъчно пъти, че да добавям вече микрофибърна (и следователно много компактна) хавлия в багажа.

Техника 

Без многословия, споделям, че зарядното е най-забравяната ми вещ в багажа, обикновено защото до последния момент зареждам телефона си 😄. 

Ако ви предстоят дълги преходи при пътуване ви препоръчвам да вземете външна батерия, т.к. телефонът ви изведнъж става и основен навигатор и фотоапарат. Ще го използвате постоянно и дори най-добрите батерии трудно издържат. (И да не забравите кабелчето за зареждане с външна батерия)

Повечето автомобили вече имат USB A или USB C порт и при пътуване с рент-а-кар сте обикновено подсигурени, ако имате кабел във вас. Но историята показва, че не винаги е така, и в тези моменти външна памет можеше да ни спаси малко кожите и нервите.

Фотоапаратите са задължителни за нас, но не задължително и за вас. Преди всяко пътуване ние проверяваме батерии и карти памет, освобождаваме място в паметта от предходни пътувания и пъхаме едно зарядно за батерии на фотоапарат в чантата. 

Аксесоари 

Съвети за оптимизиране на багажа, когато имате ограничено пространство:

> сгъваема четка за зъби, много компактна И затварящият се механизъм предпазва четката от замърсяване;

> твърд шампоан – спестява много място, измива също толкова добре, еко опаковка, всички печелят;

> твърд дезодорант –  ок, не спестява много място, но е по-издръжлив;

Всъщност най-голямото удобство е, че тези твърди продукти не трябва да се вадят при летищни проверки. А и няма шанс да се разлеят в багажа; 

> чадър и слънцезащита – защото прогнозата за времето никога не е сигурна; и в същия ред на мисли – успокояващи масла или мазила за слънчеви изгаряния (също има твърди продукти.)

Колко броя чорапки са ви необходими в багажа оставям сами да решите и ви пожелавам много вълнуващи пътувания и приключения през новата година. 

Hrisi Bl Written by:

travel. nature. beauty. photography.

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *