Всеки наш читател, последвал бутона “Карта” в блога, лесно би стигнал заключението, че Средиземноморието има особена притегателна сила за авторите му. Но липсваше една страна, която да допълни колекцията от задължителни дестинации в южна Европа и това е колоритната Португалия. Богата култура, исторически градове, старинни квартали с шарени сгради, между които си проправят път жълти трамваи; кралски дворци, палати на аристократи, багри и аромати, океан и портвайн, фадо и южняшка страст. Това е само малка част от описанието на тази невероятна страна, заемаща западната част на иберийския полуостров. В тази статия ще разкажа за нашето самоорганизирано пътуване в Португалия за 6 дни и ще се спра на основните забележителности в Португалия.
Как да стигнем до Португалия?
Португалия отдавна беше в списъка ми с набелязани дестинации, но някак все оставаше за по-напред във времето. Главната причина за това бяха обичайно скъпите директни билети до Лисабон дори и с нискотарифните авиокомпании. Бюджетен вариант е да се лети с прекачване през Милано, Мадрид или както в нашия случай – Лондон. Да, Англия не е много по пътя към Португалия, но цената от около 60€ за двата билета компенсира отклонението и престоя в невероятно скучния Лутън, където най-интересното беше градският парк. На връщане летяхме отново от Лисабон, но този път през Франкфурт. Така на обща цена от около 200€ вече имахме двупосочни билети за мечтаната дестинация.
Цената беше малко висока, но пък държахме да пътуваме на конкретни дати в туристическия сезон и това ни ограничи в избора. Ако вие не сте с фиксирани дати, ви съветвам да следите редовно сайтовете на компаниите за най-добрите оферти и да бъдете гъвкави. При избора на вариант с прекачване трябва да сметнете и загубеното време (често цял ден в посока), както и съпътстващите разходи по време на престоя.
Също така, ако планирате да посетите Лисабон и Порто, може да потърсите варианти за кацане в единия град и излитане от другия. В нашия случай нямаше подходящи такива, затова начална и крайна точка беше Лисабон.
Кога да посетим Португалия?
Климатът в Португалия е субтропичен океански на север, с мека и дъждовна зима и топло и слънчево лято. Южната част на страната се характеризира с средиземноморски климат, където дъждовете са по-малко и лятото е горещо. Казано така, пролетта и есента са най-подходящите сезони за посещение на страната. Или поне на теория… На практика трябва и доза късмет, защото в началото на месец май, ние хванахме повече дъждовни дни. За наш късмет, времето беше доста променливо и облаците често отстъпваха мястото си на синьо небе и слънце. Ако пътувате зимата, рискувате да получите сиви дни, но пък по-спокойни откъм туристи. Горещите летни месеци юли и август не са за препоръчване заради силните горещини.
Транспорт в Португалия
Обществен транспорт
За придвижване вътре в страната първият вариант е използването на обществен жп и автобусен транспорт. Междуградските превози са добре уредени и са препоръчвана опция. Ние обаче не ги ползвахме и не мога да споделя личен опит. Затова пък мога да ви кажа за …
Кола под наем
Другият вариант за транспорт в Португалия е наемането на кола под наем. Пътищата в Португалия са много добре поддържани, а между Лисабон и Порто се шири магистрала. Бих казал, че от народите на трите южни полуострова на Европа, португалците са най-толерантните шофьори. Освен ако не се намирате в изпреварващата лента без причина, трудно ще ги ядосате. В градовете движението е по-интензивно, но се кара доста културно и спокойно. Магистралите са платени на изминато разстояние. Mоже да се плаща на гише или да се използва монтираното устройство за автоматично плащане (Via Verde), като сумата ще бъде таксувана след връщането на колата.
Забележителности в Португалия за 6 дни
В Лисабон кацнахме в 21:30 ч. Бяхме тръгнали в 4:00 сутринта за да хванем полета към Лондон. Именно кола под наем бяхме избрали за придвижване. Взехме я директно от летището и потеглихме към Порто. Пътят Лисабон – Порто се взима за около 3 – 3,5 часа в зависимост от трафика. И така в 2:00 ч. сутринта след общо 22 часа в път стигнахме от вкъщи до Порто. Време беше за заслужена почивка преди да се впуснем в обиколка на града.
Порто
Разположен на брега на Атлантическия океан при устието на река Дуро, Порто е вторият по големина град в Португалия и един от най-старите градски центрове в Европа. Основан през 8 в.пр.н.е, най-силно се е развивал по времето на Римската империя. Изиграл е ключова роля в историята на страната като дори е дал името ѝ. Впоследствие красивият пристанищен град се е превърнал във врата към “новия свят”.
Днес Порто е световно известен с живописния си стар си град, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Архитектурата му отразява смесица от готика, барок и неокласика, съчетани умело с типичните цветни плочки азулейжу (“azulejo”). Порто е място, където история и модерност се преплитат и създават уникална атмосфера, която привлича туристи от цял свят. За най-известните забележителности в Порто, за добре познатия мост Луиш I, който го свързва с отсрещния град Гая и какво ще ви накара да кажете WOW, може да прочетете като последвате следната връзка:
Двата ни дни в Порто изтекоха и в поредния сутрешен дъжд напуснахме града и поехме на юг. За разлика от директния ни транзит на пристигане, си бяхме отделили един ден за разглеждане на интересни забележителности в Португалия между Порто и Лисабон.
Авейро
Първото такова място беше Авейро – малко градче на западното крайбрежие на Португалия, на около час път от Порто. Отличава се с каналите си, по които се движат разноцветни лодки между шарени сгради. Ние си бяхме отделили 2 ч. за тук, оставихме колите в подземен паркинг в центъра на градчето и поехме из улиците му.
Каналите на Авейро
Известен като “Венецията” на Португалия, несъмнено най-голямата атракция на Авейро са неговите канали. Градът е разположен в соленоводна лагуна, наречена Риа де Авейро, от която исторически са се добивали риба, водорасли и сол. За целта са използвани традиционните лодки barcos moliceiros, които днес може да видим да кръстосват каналите, изпълнени с многобройни туристи. На носа им обикновено са изобразени флорални мотиви, светци или послания.
На кърмата, от друга страна, към традиционната колоритност местните добавят доза закачлив хумор под формата на сцени и надписи, превода, на които оставям на вас.
Кръговият пешеходен мост
Известен още като Ponte do Lace , кръговият пешеходен мост е открит през 2006 г. и пресича каналите Сао Роке и Ботиеш. Съоръжението свързва четирите бряга на тези канали чрез кръгова конструкция окачена с метални въжета към интересно извита и наклонена мачта. Поради формата и дизайна си, мостът е уникален в Авейро. А аз нямам спомен да съм виждал друг подобен на него.
Сградите на Авейро
Друга забележителност без точна локация, но откриваема на всеки ъгъл, е архитектурата на Авейро. Пъстрите сгради, греещи в ярки цветове или покрити с всевъзможни видове плочки разкриват архитектурни шедьоври в стил ар нуво. Те датират от началото на 20. век, когато емигранти, натрупали богатство в Бразилия, се завръщат в Авейро и си построяват стилни къщи в духа на “новото време”.
Ovos Moles
Не сте били в Авейро, ако не сте опитали местния деликатес Ovos Moles. Тези сладки се правят от подсладени яйчни жълтъци, които са обвити в хрупкава вафлена черупка в различна форма. Буквалния превод на Ovos Moles е „меки яйца“, което описва добре малките сладкиши.
Както и други традиционни сладкиши в Португалия, те произхождат от манастирите. Според историята монахините използвали белтъците, за да почистват одеждите си. Честно казано не разбирам как и защо с белтъци, но Средновековието е било странно време като цяло. В крайна сметка имало изобилие от жълтъци, с които започнали да се приготвят сладкиши и торти.
За останалите кулинарни забележителности в Португалия, може да прочетете в статията за Порто и тази за Лисабон.
Назаре
Продължихме на юг. На час и половина път се намираше следващата ни спирка по пътя към Лисабон – Назаре. Назаре е традиционно рибарско селище, което днес се слави с друго. То е станало световноизвестно с най-големите вълни в света. В резултат на това се е превърнало както в мека за сърфистите, така и една от най-известните забележителности в Португалия. Виновникът за тези вълни се крие на океанското дъно, където лежи огромен подводен каньон, почти три пъти по-дълбок от американския Гранд каньон. Той насочва океанските течения към брега, които при подходящи фактори водят до появата на вълни с височина десетки метри. През 2011 г. е счупен световният рекорд, когато в района на Прая ду Норте (Praia do Norte) хавайският сърфист Гарет Макнамара яхва най-голямата плажна вълна в света, висока около 30 метра. Подобно на него сърфисти от цял свят посещават Назаре всяка година в търсене на перфектната вълна.
Бяхме оставили колата на паркинг тук. Паркингът е безплатен. Не се връзвайте на самозванците, които ви сочат къде да паркирате и чакат някое евро в замяна. Разходката до емблематичния стар фар, от който се откриват най-добрите гледки е около 500 м.
По време на нашето посещение времето вече беше стабилно слънчево и океанът – доста спокоен. Без значение дали сте тук в ясно или бурно време, гледките си заслужават. Мащабът на хората спрямо плажа и вълните, както и контраста между синия океан и златистия пясък, са поразителни.
Дворецът в Мафра
На още час път на юг от Назаре и на 40 км. от Лисабон се намира Мафра. Градът е известен с двореца си – важна част от португалската история. Историята на тази забележителна конструкция започва с обещанието на крал Жуау V пред кралица Мария Ана Австрийска, че ще построи дворец, ако го дари с наследник. В началото на 18. в. след раждането на престолонаследника започва и строежът на двореца в Мафра. Строежът отнема 30 г., но дворецът никога не е бил използвал като официална кралска резиденция. Днес той се счита за една от най-важните барокови забележителности в Португалия и е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО през 2019 г.
Огромната сграда се простира на площ от почти четири хектара, включвайки 1200 стаи, повече от 4700 врати и прозорци, 156 стълбища и 29 вътрешни двора и градини. Наред с типичните пищни зали, характерни за кралските дворци от тази епоха, тук се помещава и националната библиотека на Мафра – сочена като една от най-красивите в Европа и задължително място за посещение, ако влезете в двореца.
Посещение и работно време
За жалост, ние дойдохме 4 мин. след часа за последно допускане на посетители и не успяхме да разгледаме двореца вътре. Но честно казано нямаше и място в програмата ни за този ден. Ако вие искате да посетите Мафра, ви съветвам да си отделите поне 1.5 – 2ч. за тук. Работното време е от 9:30 до 17:30 всеки ден с изключение на вторник. Последният час за влизане е 16:30. Официалният сайт на двореца изглежда не работи, но допълнителна справка може да се направи тук.
Ние успяхме да надникнем само в църквата, която е не по-малко впечатляваща. Базиликата разполага с две кули и шест (!) органа. Органите са едни от най-големите в света и на тях са композирали най-известните португалски композитори.
Кабу да рока
“Тук..
Камоинш
Където земята свършва
И започва морето…”
След неуспеха ни с двореца в Мафра, не искахме да се бавим и продължихме на юг, гонейки падащото слънце. Кое по-подходящо място за съзерцаване на залеза, ако не най-западната точка на континентална Европа – Кабу да рока (Cabo da Roca). Мястото разполага с достатъчно голям паркинг, недалеч от който е и нашата дестинация – панорамна площадка на около 150 метра над океана, от която се открива страхотна гледка към Сера де Синтра и скалистия бряг. Заслужава си да се посети не само за да кажете, че сте били на най-западната точка на Европа, а и заради страхотните гледки, особено по залез слънце.
Слънцето падна зад океана, денят клонеше към края си и ние се отправихме към Лисабон да оставим колата и да събираме сили за покоряване на Синтра идния ден.
Лисабон
Португалската столица Лисабон, е оживен град, който съчетава богата история с модерен артистичен дух. Разположен е на брега на Атлантическия океан, на северния бряг на естуара на р.Тежу. Градът е известен със зашеметяващите гледки, които се откриват от хълмистите улици, емблематичните жълти трамваи и обляните в слънце тераси. Посетителите могат да разгледат исторически забележителности като кулата Белем и манастира Жеронимуш, да се разходят из тесните улички на квартал Алфама и да се насладят на оживената кулинарна сцена на града, изпълнена с пресни морски дарове и вкусни сладкиши като небезизвестния pastel de nata. Очарованието на Лисабон се крие в уникалната комбинация от история, традиции, творчество и топла, гостоприемна атмосфера.
Повече за забележителностите в Лисабон, може да прочетете като последвате следната връзка:
Бюджет на самоорганизирано пътуване до Португалия
Колко струва самоорганизирано пътуване до Португалия? Отговорът на този въпрос зависи от много фактори, голяма част от които субективни. В таблицата давам ориентировъчна разбивка за разходите ни по време на 6-дневния престой в Португалия (2024г.).
- Цената за транспорт е при 4 човека в една кола.
- В сметките не са включени разходи от личен характер като покупки на подаръци и сувенири.
- Храната е изцяло в ресторанти, с изключение на закуските.
- В таблицата не са отразени разходите по време на престоя в градовете за свързващите полети (Лондон / Франкфурт)
Разходи в Португалия | Цена / човек |
Полети (4) | 202 € |
Нощувки Порто (2) | 96 € |
Нощувки Лисабон (3) | 145 € |
Кола под наем, гориво, тол и паркинг | 60 € |
Транспорт до/в/от Синтра | 15 € |
Входове Порто | 35 € |
Входове Синтра | 45 € |
Входове Лисабон | 28 € |
Храна | 178 € |
общо: | 804 € |
Още забележителности в Португалия
6 дни определено не стигат, за да можем да кажем, че сме видели Португалия. Но са достатъчни да се влюбим в нея, в цветните ѝ градове, приказни дворци и красива природа. Ако разполагахме с повече време, можеше да посетим също и Кашкайш, Обидуш, Коимбра, или пък Алгарве и красивото южно крайбрежие на страната. Но както винаги, си оставяме нещо, за да имаме повод да се върнем пак.
Be First to Comment