В тази статия ще си направим виртуална разходка из най-известните забележителности в Порто, ще минем по добре познатия мост Луиш I, който го свързва с отсрещния град Гая и ще разберем коя типична напитка се пази там. Местата са сравнително близо едно до друго и за да ги обиколите ще са необходими 1-2 дни в зависимост от сезона и вашите възможности и предпочитания. Препоръчвам да отделите 2 дни за Порто, но при стегната програма местата може да се обиколят дори и в рамките на един. Тази статия е част от по-големия разказ за Португалия, който може да намерите тук:
Забележителности в Порто:
Забележителности в Порто – Ден 1
1. Ул. Санта Катарина
2. Параклисът на душите
3. Пазарът Bolhão
4. Църквата Св. Илдефонсо
5. Кметството на Порто
6. Avenida dos Aliados и Площадът на свободата
7. Жп. Гара Сао Бенто
8. Църквата и Кулата Клеригуш
9. Книжарница Лело
10. Църквата Кармо
11. Градините на кристалния дворец
12. Гледки към Порто (Miradouros)
Забележителности в Порто – Ден 2
13. Търговската палата
14. Църквата на св. Франциск
15. Катедралата на Порто
16. Мостът Луиш 1
17. Jardim do Moro
18. Вила нова де Гая
19. WOW
20. Рибейра
Забележителности в Порто – Ден 1
Първи ден в Порто. Утрото ни посрещна с мрачно небе и порой. Заредени с нови сили след дългото пътуване предния ден, се метнахме на колите към центъра на града. Ако сте с кола и се чудите къде да паркирате в центъра на Порто, то паркинг Trindade е разположен удобно близо до забележителностите в центъра. Докато стигнем паркинга, дъждът вече беше спрял, а докато намерим места за колите валеше отново – както сами ще се убедите, времето в Порто е много променливо.
Ул. „Санта Катарина“
Обиколката из Порто започна от една от главната пешеходна улица града – Ул. „Санта Катарина“. Оживената улица в сърцето на града предлага множество магазини на популярни марки, както и няколко търговски центъра. Без значение дали се интересувате от шопинг или искате да похапнете нещо за закуска, Rua de Santa Catarina е вашето място.
Тук се намират и ресторанти и кафета, и не безизвестното Majestic Cafe – най-красивото кафене в стил ар нуво в града. Дори и да не влезете вътре, можете да се полюбувате на фасадата му. Много хора посещават това кафене и защото се смята, че е вдъхновило поредицата за Хари Потър. Джоан Роулинг не отрича, че е посещавала това кафене докато е живяла в града и е написала тук някои от ранните си чернови на „Хари Потър и философският камък“.
Докато изядем по един пастел де ната, слънцето отново измести дъжда и донесе нова атмосфера на приятната уличка.
Параклисът на душите
Разположен на едноименната улица, се намира и параклисът на Санта Катарина. Известен още като Параклисът на душите (Capela das Almas), той е една от по-добре познатите забележителности в Порто. Ще го разпознаете лесно по отличителните сини плочки, които го открояват между редицата магазини.
Това, което прави тази сграда толкова специална, е, че всички външни стени са покрити със синьо-бели керамични плочки. Този стил се нарича “азулейжу” и е много характерен в Португалия. Рисунките върху плочките изобразяват сцени от християнската история и легенди като смъртта на Франциск от Асизи и мъченичеството на света Екатерина. Плочките са поставени през 1929 г. от Едуардо Лейте, като са използвани близо 16 000 плочки, покриващи 360 м² стенна площ. Интериорът не е толкова впечатляващ, но има няколко интересни произведения като изображението на Nossa Senhora das Almas (Богородица на душите).
Пазарът Bolhão
В близост до Avenida dos Aliados се намира един от най-популярните и оживени пазари в Порто. Ако търсите пресни продукти, месо, риба, цветя – това е мястото. Ако поредният облак над Порто сипва вода над вас – пак това е мястото. Но дори и да не вали и да не търсите нищо – не го пропускайте. Посещението тук си заслужава дори и само да се разходите измежду пъстрите сергии и продавачи.
Пазарът датира от 1839 г., когато кметството купува земята. Неокласическата сграда е построена през 1914 г. и разделя пазара на два етажа. Пазарът е разделен на различни зони, а на приземното ниво може да се намерят и няколко малки ресторанта с традиционна храна. Напомня на софийските хали едно време, но в по-голям мащаб.
Църквата Св. Илдефонсо
Ползваме настъпилия слънчев прозорец и се насочваме към следващата от набелязаните забележителности в Порто. Църквата „Санто Илдефонсо“ е важен исторически паметник с културно и архитектурно значение. Строежът ѝ започва през 1709 г. и е завършена през 1730 г., въпреки че първоначално няма камбанарии. През 1739 г. са добавени двете кули. Отвън фасадата се отличава с 11 000 плочки азулейжу, изработени от Хорхе Коласо, който е автор и на прочутите плочки на гарата в Сао Бенто. Вътре може да се видят няколко произведения на изкуството. Ние обаче не я хванахме отворена.
Кметството на Порто
В самия център на Порто, в единия край на Avenida dos Aliados, се намира кметството. Архитектурата му напомня на умалена версия на европейски дворец. Строежът на тази внушителна сграда започва през 1920 г. по проект на архитект Антониу Кореа да Силва, като тя е напълно завършена през 1955 г. В центъра ѝ се намира 70-метрова часовникова кула. Статуята отпред е на португалския поет Алмейда Гарет.
Avenida dos Aliados и Площадът на свободата
Продължихме по широкия булевард Avenida dos Aliados. Освен кметството, от двете му страни са наредени модернистични сгради от началото на 20 в.. Освен банките, тук са разположени и някои ресторанти, между които най-попурярният е McDonalds. Разбира се, не заради храната, а поради факта, че се помещава в сграда с интересна модернистична фасада. След като хвърлихме по едно око вътре, продължихме нататък – да ядеш McDonalds в Порто попада в графа кулинарни престъпления. 🙂
Точно в другия край на Avenida dos Aliados, срещу сградата на кметството се намира Praça da Liberdade (Площадът на свободата). Това е главният площад на Порто, който свързва стария град с модерната част на града. В средата му се намира 10-метрова бронзова конна статуя на крал Петър IV от 1862 г. Кралят държи в ръцете си Конституцията, превърнала се в негов символ и обект на защита по време на Либералните войни. За жалост площадът беше в ремонт по време на посещението ни.
Жп гарата Сао Бенто
Тук ще се запитате защо слагаме жп гарата в списъка забележителности в Порто при положение, че няма да пътуваме с влак. Истината е, че посещението тук си струва и без да бягате от новата порция дъжд.
Жп гарата Сао Бенто е построена през 1916 г. на мястото на бивш бенедиктински манастир. Проектът на гарата е дело на португалския архитект Жозе Маркеш да Силва, който е известен с работата си по други исторически сгради в Порто. Сао Бенто е красиво отражение на богатата история и култура на града. Разположена в непосредствена близост до Площада на свободата, гарата е известна със своите плочки азулейжу, които покриват атриума с около 20 000 квадратни плочици (551 м2), поставени между 1905 и 1906 г. от художника Жорже Колазу. Тези плочки илюстрират селския живот в кралството, както и важни исторически събития като битката при Валдевес, влизането на крал Джон I в Порто през 1387 г., завладяването на Сеута през 1415 г. и др. Заради тези творби гарата е призната за едно от най-красивите места в града, така че не се учудвайте да видите повече туристи отколкото пътници за влака.
Църквата и Кулата Клеригуш (Torre dos Clérigos)
Църквата Клеригуш
Разположена в сърцето на града, величествената Църква Клеригуш (Igreja dos Clérigos) е една от най-интересните архитектурни забележителности в Порто. Църквата е построена между 1732 г. и 1749 г. от известния флорентински архитект Николас Нацони. Построена е по поръчка на братството на клериците (оттам и името), на „хълма на обесените“, където са били погребвани екзекутираните затворници. Тя е първата овална църква, построена в Португалия, и в голяма степен е в стила на италианския барок от 17 в. Друга рядко срещана особеност е галерията, която обгражда целия кораб и дава възможност на посетителите да се насладят на впечатляващия интериор на църквата.
Кулата Клеригуш
През 1753 г., четири години след завършването на църквата, Нацони представя проект за построяване на камбанария, необичайно разположена в далечния край на църквата, а не над главната порта. Така се появява кулата Клеригуш – изградена от гранит, украсена в стил рококо и висока над 75 метра, което я прави най-високата църковна кула в Португалия. Официално е открита през 1763 г. и оттогава се е превърнала в ярък символ на Порто, който се вижда от всяка точка на града.
През 1910 г. Църквата и Кулата Клеригуш са класифицирани като национален паметник. До върха на кулата може да се стигне, като изкачите 225 гранитни стъпала. За награда ще получите прекрасна 360° гледка към целия град, чак до океана. Достъпът до църквата е безплатен, а достъпът до кулата и музея на църквата е платен. Ако не ви се влиза или катерят стъпала, местата с гледки (miraduros) по-напред в статията, ще ви предоставят не по-лоши гледки.
За работно време и билети може да се провери на сайта на църквата.
Точно до църквата се намира и зеленият Passeio dos Clérigos. Известна още като Jardím das Oliveiras, тази градина е построена през 2013 г, и съчетава търговски обекти и кафенета на приземно ниво, покрити със зеленина и маслинови дръвчета на покрива.
Книжарница Лело
Без съмнение една от най-известните забележителности в Порто е книжарница Лело. Носеща славата на най-красивата книжарница в света, Лело е задължителна спирка в обиколката ви. Разположена до градината с маслините, книжарницата отваря врати през 1906 г. Проектирана е от архитекта Франсиско Хавиер Естевес по пръчка на братята Лело, собственици на тогавашната книжарница Chardron.
Сградата впечатлява със своята неоготическа фасада, която е реновирана през 2016 г. Книжарницата се помещава на два етажа, като интериорът е в стил ар нуво. В средата на библиотеката се издига елегантно извито стълбище от дърво и червено кадифе, което свързва двата етажа. Дървеният таван с витражи напомня на красива църква. Той позволява проникването на естествена светлина в този храм на буквите, в който стените са покрити с книги от пода до тавана. Този дизайн със сигурност ще ви пренесе в друга епоха, в която книжните издания са били основно средство за информационен и културен обмен.
Връзката на книжарница Лело с Хари Потър
Въпреки че Джоан Роулинг отрича да е била някога в книжарница Лело, слуховете, че именно тази сграда е вдъхновила писателката за Хогуортс, продължават да привличат любители на Потър от всички краища на света. Архитектурната естетика на книжарницата има забележителна прилика с описанията на библиотеката в Хогуортс. Грандиозното стълбище пък често е сочено като вдъхновение за движещите се стълбища в училището за магия.
Посещение на книжарница Лело
Livraria Lello е нещо повече от книжарница. Очарованието и се простира далеч отвъд завладяващата и красота и богата история. Единственото, което може да развали тази магия е тълпата от хора, която може да започне с края на опашката за влизане на 50-тина м. от входа в силния туристически сезон в Португалия. Независимо дали сте фен на Хари Потър, книгите като цяло или архитектурата, ако сте решили да посетите книжарницата, това са моите съвети:
- Вземете си билети предварително онлайн, за да сте сигурни, че ще успеете да влезете. Книжарницата продава билети седмици и дори месеци предварително, така че веднага щом знаете датите на пътуването си, резервирайте билетите.
- Изберете час за посещение рано сутринта или преди края на работното време, за да избегнете най-големите тълпи.
- Препоръчвам да изберете Ticket Voucher Gold, който ще ви даде приоритетен достъп и ще ви спести поне чакането на опашка. Този билет дава опция да си вземете и книга от книжарницата.
За работно време и билети:
www.livrarialello.pt
Църквата Кармо
Недалеч от горните забележителности се намира и друга сграда с голямо културно и историческо значение – църквата Кармо. Под това име всъщност се обединяват две църкви – Carmo и Carmelitas, които са разделени от най-тънката къща в света, широка 1 метър. Архитектурният им стил е комбинация от барок и рококо, предната фасада е богато украсена с детайли и орнаменти, като се откроява правоъгълният портал, допълнен от две скулптури на пророците Илия и Елисей, изработени в Италия.
Това, което обаче прави църквата Кармо наистина специална, е страничната ѝ фасада. Тя е покрита с плочки азулейжу, изобразяващи сцени от основаването на Кармелитския орден. Плочките са добавени през 1912 г. и са дело на художника Силвестре Силвестри.
Пред църквата се намира фонтанът на лъвовете. Този фонтан е поставен тук през 1878 г. от дружеството, отговаряло за водоснабдяването на града. Главните елементи на фонтана са 4 чугунени крилати лъва, от които тече водата. Най-накрая облаците отстъпиха трайно небето на слънцето и лъвовете грейнаха в красиви ярки цветове.
Градините на кристалния дворец
Възползвахме се от слънчевото време и поехме към градините на кристалния дворец.
Този зелен парк се намира недалеч от църквата Кармо. Въпреки името му, не се опитвайте да търсите кристален дворец – казва се така заради сграда, построена тук за Международното изложение в Порто през 1865 г. по модел на лондонския Кристален дворец. Днес на мястото и има не особено впечатляваща куполовидна сграда приличаща на космически кораб.
Това, заради което си струва да се посети парка, са зеленината и красивите гледки. Из алеите му, сред фонтаните и скулптурите, цъфтят голям брой камелии. От тези градини се виждат не само река Дуро и няколко от мостовете ѝ, но дори и устието на реката в Атлантическия океан. Особено по залез, гледките са страхотни.
Гледката се допълва от различни видове птици, които се разхождат свободно из градините – от обикновени петли и гъски, до грациозни пауни, които не пропускат възможността да се изперчат пред туристите.
Вход: безплатен
Работно време: 8:00ч.–19:00ч.
Гледки към Порто (Miradouros)
В Порто има множество точки за гледка от високо. Ние завършваме деня с гледката от мирадуро Витория (Miradouro Vitória). Оттук се откриват страхотни гледки към квартал Рибейра, стария град, реката и моста Луиш I. Друго такова място е Miradouro da Rua das Aldas, разположено близо до Катедралата на Порто.
Забележителности в Порто – Ден 2
Ден 2 в Порто започна доста сходно на предишния – с нова порция порой сутринта. Вече знаехме, че времето в Порто не трябва да ни отказва от плановете, така че излязохме без да му мислим много и докато оставим колите на паркинга, вече беше спряло. обиколката из забележителностите в Порто продължава оттам, откъдето спряхме вчера – кварталите Баталя и Рибейра.
Търговската палата
Търговското значение на Порто нараства с годините. След периода на големите открития, Португалия започва да търгува с близки и далечни земи. През 19-ти век старата борса затваря. За да не се налага търговците да обсъждат бизнеса си на открито, те се обединяват в гилдия и на 6 октомври 1842 г. е поставен първият камък от строежа на новата търговска борса. Така се появява тази красива сграда в неокласически стил.
Работите по Търговската палата са завършени през 1909 г. по повод посещението на крал Д. Мануел II – последния монарх преди обявяването на републиката. Понастоящем дворецът е класифициран като национален паметник и определена е за една от най-интересните забележителности в Порто.
Първи етаж
Посещението започва в галерията на нациите на приземния етаж, който първоначално е бил открит вътрешен двор, а сега е увенчан с голям осмоъгълен стъклен покрив) и украсен с 25 герба на народите, с които Португалия е била близка както в търговско, така и в културно отношение.
На първия етаж се намира залата на Трибунала, украсена с дърворезба, напомняща стила на френския Ренесанс. Стените са украсени с различни картини, докато фреската, изрисувана на тавана, представлява Търговската асоциация на Порто и нейното кредо: „Lex et Iusticia“ (Право и справедливост).
Изградено от мрамор и гранит, внушително стълбище води към горния етаж. То е проектирано от архитект Гонсалвеш е Суса през 1868 г. Не забравяйте да погледнете нагоре, за да разгледате фреските на тавана и огромните полилеи, тежащи над тон всеки.
Втори етаж
Дворецът има множество зали, коя от коя по богато украсени. Подът е дървен паркет, нареден без никаква спойка или крепежни материали. Таваните са произведение на изкуството в дърворезбата, а стените са украсени с картини и фрески. Стъклени витрини показват ценни дарове на търговската асоциация от различни краища на света.
Търговската асоциация е била толкова заможна, че нейният палат е можел спокойно да се конкурира по богатство с който и да е кралски дворец в Европа. Перлата на двореца е арабската зала, открита по повод честванията на тривековния юбилей на Луиш Камоинш. Изградена е за 18 години от европейски архитекти, но е вдъхновена изцяло от арабските дворци и вероятно ги надминава по пищност.
Въпреки че този дворец вече не е главната стокова борса, той остава седалище и собственост на Търговската асоциация на Порто. Поради тази причина броят на посетителите е ограничен и обиколката е само с екскурзовод. Тя е с продължителност 30 минути.. Възможните езици са португалски, испански, френски и английски. Ако искате да я посесите, препоръчвам резервиране на билети няколко часа по-рано или още предишния ден.
Вход: 12€
Работно време: 9:00ч. – 18:30ч.
За повече информация: palaciodabolsa.com
Църквата на св. Франциск
Точно зад Търговската палата се намира един от най-впечатляващите архитектурни паметници в Порто. Църквата „Свети Франциск“ (Igreja de São Francisco) първоначално е готическа сграда, чийто строеж започват францисканците през 14 век. През вековете обаче сградата претърпява много реконструкции и днес личи смесицата от стилове, създадени през вековете. Порталът на църквата е възстановен през 18 век в бароков стил, украсен с вити колони и със статуя на Свети Франциск, покровител на францисканския орден.
От интериора най-впечатляващата част безспорно са бароковите олтарни елементи, изработени от бразилско дърво и покрити със златни листа, които ни връщат в епохата на откривателските пътешествия и колонизацията на Южна Америка.
Вход: 8 €
Работното време варира в зависимост от сезона:
от април до септември: 9:00 – 20:00
от октомври до март: 9:00 -19:00
ordemsaofranciscoporto.pt
Катедралата на Порто
Катедралата в Порто (Sé do Porto) е най-важната религиозна сграда в града и е обявена за национален паметник. Тя е разположена в най-високата част на Порто, в квартал Баталя, съвсем близо до стените, които някога са защитавали града. Затова отвън сградата прилича малко на крепост с бойници.
Строежът на катедралата започва през 12 в., но през вековете тя е преустройвана и обновявана многократно. Това е причината да видим тази смесица от архитектурни стилове днес. Преобладава бароковият стил, но фасадата и наосът са в романски стил, а един от параклисите е в готически стил. Интериорът е типично готически – голи каменни стени. Само главният олтар и някои от параклисите ѝ са украсени в бароков стил.
Входът до църквата е безплатен. Срещу допълнителна такса от 3 € може да се посети и манастирската част. За тази цена посещението на целия комплекс е повече от препоръчително. Достъпът до манастира става през врата вдясно от храма. Той датира от 12 в., в готически стил, украсен с плочки, изрисувани със сцени от Библията.
От манастира можете да посетите и Casa do Cabildo, където се намира съкровището на катедралата.
Освен това може да се качите до терасата, от където се открива поредната красива гледка към Порто.
От Катедралата има 2 варианта да продължим с разходката – да останем във високата част на града и да пресечем реката по горната част на моста Луиш I или да се спуснем през Рибейра и да пресечем по долното ниво на моста. Ние избрахме първия вариант, ако предпочитате втория, просто обърнете реда на следващите забележителности.
Вход: безплатен / 3€ за музейната част
Работно време:
от април до октомври: 9:00 – 18:30
от ноември до март: 9:00 – 17:30
www.diocese-porto.pt/pt/catedral-do-porto/
Мостът Луиш I
Ако трябва да изберем една от всичките забележителности в Порто, която да го представя най-добре, то това е най-известният мост над река Дуро. Мостът Луиш I за Порто е като Айфеловата кула за Париж. Всъщност сравнението не е никак случайно, тъй като мостът е проектиран от немския архитект Теофил Сейриг, ученик на Айфел. Построен е през 1886 г., като внушителната и елегантна двуетажна конструкция е изградена от масивни железни греди. Мостът е с ширина 8 м., долното ниво е дължина 172 м, а горното – 395 м. Височината му е 45 м.
Без съмнение Мостът Луиш I е изключителен пример за инженерните възможности на 19 век. Долното ниво позволява преминаване пеша или с автомобил, а горното – пеша или с метрото на Порто. Задължително минете отгоре, тъй като оттук се открива невероятна гледка към реката, Рибейра и град Гая.
Jardim do Moro
Едно от нещата, които не липсват на Порто са места с гледки. Пресичайки големият мост отгоре, се озоваваме в Jardim do Moro. На мястото някога е имало хълм, но той бил изравнен при строежа на моста, за да бъде прокаран пътят, излизащ на горното му ниво. Градината е открита през 1927 г. и освен градски парк, е страхотно място с гледка към река Дуро и Порто, особено по залез.
Вила нова де Гая
Пресекли моста, вече сме официално в Гая. Въпреки че често се смята за част от Порто, Вила Нова де Гая или просто Гая е самостоятелен град, разположен от другата страна на река Дуро. Вила Нова де Гая има красива крайбрежна алея, която е чудесно място за разходка със забележителна гледка към моста Луиш I и живописния квартал Рибейра в Порто с неговите терасовидни цветни къщи.
Вътрешните улички са също доста симпатични.
Ако се разхождате из улиците на Гая, може да срещнете и Заека на Гая, умело направен от отпадъци.
WOW
Ако погледнете Гая от високия мост или от отсрещния бряг, няма как да не забележите отличително големите покриви по склоновете на града. Това са винарските изби на Гая, където отлежава типичното местно вино портвайн. Те са едно от задължителните места за посещение, ако разполагате с достатъчно време в района. Портвайнът е подсилено вино, което се произвежда от грозде отглеждано в горното течение на р. Дуро. Гроздето се бере в средата на септември и се оставя да ферментира. Към него се добавя неутрален спирт със съдържание на алкохол 77 %, за да се спре процесът на ферментация и по този начин да се подсили виното. Това повишава алкохолното съдържание, но също така помага на виното да запази част от сладостта си, тъй като част от захарта остава. След това виното отлежава във Вила Нова де Гая докато огромните дъбови бъчви правят своята магия.
Ако сте любители на виното и имате достатъчно време, може би най-пълноценно изживяване предлага посещението на World of Wine (WOW). Разположен в историческото сърце на Гая, WOW е създаден от реновирани стари складове за портвайн, които са дали началото на квартал със седем музея, дванадесет ресторанта и бара, магазини и училище за вино. За посещението му съветвам да си отделите половин или цял ден и да изберете музеите и ресторантите, които предпочитате.
… или някоя отделна изба
Ако нямате това време обаче, има дълъг списък от други изби, които да посетите. Сред по-популярните и посещавани от туристи са Taylor’s, Sandeman, Graham’s и Cálem. Ние решихме да посетим Fonseca и виното, което дегустирахме наистина ни накара да кажем “wow”. За да посетите винарските изби, може да направите предварителна резервация или да отидете на място и да се надявате да има места. Винарските изби предлагат обиколки с екскурзовод и дегустации, които могат да отнемат от 30 минути до няколко часа, в зависимост от избата и преживяването, което сте избрали да направите.
Цената на нашето посещение беше 20 € с включена дегустация на вино.
Рибейра
Живописният квартал Рибейра се нарежда на почти всяка картичка от града. Разположен на брега на река Дуро, Рибейра е един красив и оживен квартал в историческия център на Порто. С колоритната си архитектура, съставена от цветни и чудесно декорирани фасади, отразяващи се в река Дуро, крайбрежната алея на Рибейра е задължителна част от списъка със забележителности в Порто. Може би най-добрата гледка към Рибейра се открива от Гая.
Обаче не пропускайте да се разходите и в самия квартал. Рибейра е един от най-старите и исторически квартали на Порто, който от 1996 г. е част от световното наследство на ЮНЕСКО. Името му произлиза от португалската дума, която означава река, а в миналото животът тук е бил тясно свързан с реката и търговията по нея. На приземното ниво на сградите, под високи арки все още личат старите в едноетажни складове. Предназначението им се е променило от търговско в туристическо и днес са превърнати в кафенета, ресторанти и магазини. Районът е чудесно място за разходка през деня, както и средище на нощния живот в града.
Забележителности в Порто след залез слънце
Районът на Рибейра, Гая, река Дуро и мостовете над реката са не по-малко красиви и след залез слънце. Повечето от изброените по-горе забележителности в Порто предлагат страхотни нощни гледки, така че не пропускайте да им се насладите.
Забележителности около Порто
Ако разполагате с повече време от нас в Порто, то може да излезете и извън града и да откриете още интересни места. Ние например се разходихме до плажа на Палмейра, където може да се докоснете до бурния океан.
В някои пътеписи може да попаднете на препоръка за посещение на арт инсталацията Anémona в Матузинюш. Слагам една снимка тук, по мое мнение спокойно може да бъде пропусната.
Но ако по някаква причина сте в близкия Матузинюш, не пропускайте да хапнете в местните ресторантчета, но затова повече в следващата тема…
Кулинарни забележителности в Порто
И понеже отново споменахме ресоранти, е време да се спрем на кулинарния аспект в Порто и Португалия като цяло. Португалската кухня традиционно стъпва върху ястия със средиземноморски привкус. Епохата на откритията и мореплавателите ѝ носят буквално нов привкус от Латинска Америка, Африка и пътя на подправките. В резултат на тази смесица Португалската кухня е една от най-интересните на Стария континент и кулинарните изкушения могат да бъдат опитани както в изискани ресторанти, така и в непретенциозни ресторантчета и таверни.
Кои ястия да опитаме в Португалия – част 1
Francesinha / Франчезиня
В буквален превод “французойка”, Франчезинята е голямата кулинарна гордост на Порто. Представлява съвкупност от всичко, което вероятно лекаря би ви казал да избягвате – няколко меса (шунка, наденица, пържола) наредени между две стабилни филии хляб, покрити с разтопен кашкавал и яйце, обилно поляти със доматено-бирен сос и подкрепени с добро количество пържени картофи. Истинска калорийна бомба, но фантастична. През първия и по-дъждовен ден в Порто, претичвайки от забележителност на забележителност, се озовахме до един препоръчан ресторант за франчезини. До края на пътуването ядоме франчезиня и на други места в Португалия, но те не успяха да надминат тези от Café Santiago F, Порто.
Pastel de nata / Пастел де ната
Pastel de nata е португалски десерт с крем, направен от бутер тесто,напълнен с яйчен крем и изпечен до златисто. Pastel de nata можете да намерите почти на всеки ъгъл. За десерт, за закуска, или ей така докато се разхождате из градовете, не пропускайте да опитате този типично португалски сладкиш. Защо още е известен като Pastel de Belém, може да видите в статията за Лисабон.
И без да искаме да правим безплатна реклама на Лидл, да ви споделим, че в Лидл (и в Португалия, и в България), може да намерите доста добри изпълнения на десерта.
Pastel de Bacalhau
Pastéis de Bacalhau са друг вид “pastel”, който може да се похапва по всяко време на деня. За разлика от Pastel de nata, те са солени и са популярно предястие в много снек-барове и ресторанти в Португалия. Представляват пържени крокети от картофи и треска. Треската е местен вид риба, която от векове се съхранява изсушена и осолена. Говори се, че има над сто различни рецепти, по които може да бъде приготвена, така че ето бърз вариант да опитате една стотна от тях. 🙂
Вероятно едно от най-добрите (и малко надценените) изпълнения на рецептата може да намерите във веригата Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau, която се среща както в Порто, така и в Лисабон. Но си заслужава да се опита веднъж!
Ресторант „A Tendinha„
В продължение на предната тема с забележителностите около Порто… Ако случайно сте в Матузинюш и сте гладни, то може да наминете през ресторант A Tendinha. Случайно попаднахме на това скромно и непретенциозно, но уютно ресторантче. Собственичката Мария е изключително дружелюбна и забавна и лесно превръща обикновения обяд в преживяване. Храната беше вкусна, на разумни цени и в добри порции. Опитахме смесеното рибно блюдо и треска в стил „Брас“, препоръчваме и двете.
Засега толкова на кулинарна тема, на следващия ден трябваше да се отправим на юг към Лисабон в търсене на Porco preto – деликатесно иберийско прасенце. Но повече за него и за останалите кулинарни спирки – в публикацията за Лисабон.
Порто е град, в който се преплитат история, култура и топъл, гостоприемен дух. От емблематичния цветен квартал Рибейра до оживената ул. Санта Катарина, Порто очарова гостите си с уникалната си смесица от старомоден чар и модерна жизненост. Ние се потопихме в тази атмосфера, разходихме се по моста Луиш I, насладихме се на спиращите дъха гледки към река Дору, дори опитахме от известния портвайн. Надявам се разходката в Порто да ви е харесала. Ако искате да се разходите виртуално и из другите места, които посетихме в Португалия, може да последвате следната връзка:
Be First to Comment